Darmowa dostawa
DO DARMOWEJ WYSYŁKI (Przesyłka kurierska (DHL)) BRAKUJE 150,00 zł
Herbata - pić czy nie pić?
Herbata - pić czy nie pić?

PRAWDA CZY NIEPRAWDA?

 

PRAWDA: Zielona herbata reguluje metabolizm tkanki tłuszczowej (czyli proces, który polega na stopniowym rozbijaniu lipidów i wchłanianiu ich do krwi).

Zielona herbata pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i wspomaga odchudzanie, bo ogranicza wchłanianie tłuszczów z pożywienia, hamuje tworzenie się tkanki tłuszczowej oraz nasila rozpad już istniejącej.

Dzięki zawartości katechin przyspiesza spalanie kalorii, które są niezbędne dla utrzymania wyższej temperatury ciała.

 

PRAWDA: Herbata zmniejsza przyswajalność żelaza.

Niestety zawarte w czarnej herbacie polifenole (głównie taniny), ograniczają wchłanianie żelaza niehemowego w przewodzie pokarmowym. (Jest to silniejsze niż w przypadku herbaty zielonej).

Dlatego osoby posiadające niedokrwistość z niedoboru żelaza lub z grupy ryzyka rozwoju anemii (kobiety w ciąży, wegetarianie, weganie, kobiety z obfitymi miesiączkami itd) nie powinny pić herbaty (zwłaszcza czarnej!) podczas spożywania posiłków.

(!!!) Trzeba pamiętać, by spożywać herbatę najlepiej 30 minut po lub przed posiłkiem.

 

PRAWDA: Herbata dodaje sił i usuwa zmęczenie.

Podnosi ciśnienie, przyspiesza bicie serca i pobudza system nerwowy. Pod wpływem kofeiny rozszerzają się naczynia krwionośne w narządach, mięśniach i mózgu, co usprawnia myślenie, zwiększa koncentrację i zapamiętywanie oraz dodaje energii.

(!!!) Mocnego naparu czarnej herbaty powinny unikać osoby z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi, znerwicowane i rozkojarzone, a przed snem – cierpiące na bezsenność.

 

PRAWDA: Tanina działa antybakteryjnie!

Dlatego gorzka i mocna czarna herbata wspomaga leczenie niestrawności i biegunek. Tonizujący wpływ na przewód pokarmowy ma zielona herbata, która poza właściwościami bakteriobójczymi i bakteriostatycznymi reguluje trawienie.

(!!!) Ale mocnego naparu herbaty powinny wystrzegać się osoby z nadkwasotą i wrzodami dwunastnicy lub żołądka! Pobudza ona wydzielanie soku żołądkowego i zakwasza przewód pokarmowy, a zawarte w niej garbniki drażnią śluzówkę przełyku, żołądka oraz jelit, zwiększając dolegliwości.

 

PRAWDA: Picie herbaty redukuje stres.

Aminokwas teanina oraz EGCG uważane są za główne substancje mające korzystny wpływ na pracę mózgu. Wykazują one pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze.

Zarówno zielona i czarna herbata obniżają poziom kortyzolu – hormonu stresu. Picie herbaty minimalizuje reakcję na stres. Ponadto, herbatę często pije się w stanie odprężenia, który dodatkowo może wzmacniać zdrowotne właściwości herbaty

 

To jak to jest z tą herbatą – pić na zdrowie czy nie pić?

Napar z herbaty (o ile pita jest bez cukru i innych dodatków) nie wpływa na ilość dostarczanych kalorii, ponieważ nie posiada wartości energetycznej. Herbata może zarówno pobudzać, jak i wyciszać.

Warto spróbować możliwie wszystkich rodzajów herbaty – każda z nich posiada wyjątkowy, niepowtarzalny aromat. Jest bardzo duży wybór na rynku „herbat” i każdy ma szansę znaleźć swoją ulubioną! Warto też kupować herbaty dobrych firm – picie herbaty to ma być przyjemność!  

Zatem PIJMY NA ZDROWIE!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl